Přestože příjemné vůně k našemu životu neodmyslitelně patří, jejich používání v těhotenství a během prvního roku dítěte, byste měli pořádně zvážit. Děti totiž reagují na pachy mnohem intenzivněji než dospělí, navíc mohou ohrozit jejich zdraví.
Vědci ve Velké Británii zjistili, že v domácnostech, kde se hojně používají osvěžovače vzduchu a různé vonné esence, děti mnohem častěji trpí různými onemocněními. Jde především o střevní a zažívací problémy, ale také bolesti hlavy, migrény a deprese, které se v takových domácnostech vyskytují až o 25 % častěji než v těch, kde je základem přirozené větrání bytu a umělé vůně tvoří jen vzácný občasný doplněk.
miminko v dece

Bez parfému

Stejné nebezpečí pro miminka představují i ​​klasické tělové parfémy. Dámy by si měly odpustit tento luxus v době těhotenství a kojení. Jejich složení není ani zdaleka zdraví nakloněno, právě proto mnozí alergici parfémy nesmějí používat. Jednotlivé složky vaší oblíbené voňavky se mohou dostat do vašeho organismu a o jejich působení na děťátko nemusíte mít ani tušení. Stejně to platí i pro kojící matky.

Pozor na chemikálie

Nejenže se některá ze složek parfému může dostat až do vašeho mateřského mléka, děťátko navíc ruší, a může ho také pořádně podráždit. Problémy s dýcháním, nevysvětlitelný pláč, či ekzém mohou mít původ právě i ve vašem oblíbeném parfému.
novorozenec na hrudi matky

Aviváž vynechejte

Jste-li zvyklá dávkovat do pračky velké množství aviváže, tak po narození dítěte zpozorněte. Kojenecké oblečení perte zvlášť a když už chcete používat aviváž, kupujte speciální, která je vhodná pro nejmenší. Tyto aviváže mají jemnější složení a nedráždí tolik citlivou pokožku dítěte.
Svému miminku nejlépe voníte svou přirozenou vůní. Ví se, že tuto vůni maminky děťátko jednoznačně rozpoznává už v prvních hodinách po narození, a na základě pachu dokáže svou mámu rozeznat od ostatních žen. Nepřipravte se proto o tuto komunikační možnost s vaším děťátkem.