Je možné skloubit školu a práci?

Studium vysoké školy bývá pěkně náročné. O to náročnější může být, pokud je při něm třeba chodit na občasnou brigádu nebo dokonce pravidelně pracovat. Spousta vysokoškoláků se chce brzy osamostatnit, ale jedním z problémů, které musí řešit, mohou být právě finance. Chod domácnosti není úplně levnou záležitostí, a tak to řeší kolejemi nebo ubytováním s více spolubydlící. Nejdražší možností je pak bydlení v bytě sám nebo pouze s drahou polovičkou. Málokterý student má ale takové zázemí, aby mohl kvalitně studovat a nemuset pracovat. Většina studentů tedy na úkor práce zanedbává školu nebo sociální život, který je pro mladé lidi, ale velmi důležitý!
kalkulačka kancelářské sponky pero

Jak tedy vymyslet kompromis mezi školou, prací a životem?

 
Pravděpodobně nejdůležitější je vhodný výběr příjmu. Většina studentů to řeší brigádami ve skaldech a krámech, ale najdou se i jiné možnosti. Mezi nejoblíbenější patří různé snahy o podnikání nebo práce přes internet. Výhodou pak také je, pokud má student více kontaktů a nápadů, v tom případě může mít práci jako zábavu což mnoho věcí ulehčuje. Důležitá je i podpora z rodiny, student by neměl trávit desítky hodin ve škole, poté v práci a po nocích místo spánku dohánět učivo nebo seminární práce. V případě, že je škola opravdu těžká je vhodné domluvit s rodiči spolufinancování, které udělá situaci udržitelnou.

A co koníčky a sociální život?

 
Skloubit k práci a škole ještě koníčky, rodinu a sociální život je obtížný úkol, ale i to lze zvládnout. Důležité je ujasnit si priority a správně rozvrhnout čas. Správné rozvrhnutí času je pak alfou omegou celého úsilí, protože i s velmi nabitým plánem se bude člověk cítit svobodný a nebude nedostatkem času deprivován. Naopak i málo špatně rozložených aktivit může působit jako velký stresový faktor a klidně vést až ke konci studia.
 levák se zápisníkem
Závěrem je tedy jasné, že vše jde, a dokonce si člověk může občas dopřát nějakou tu party nebo jinou zábavu a být úspěšný ve škole a mít čas na práci. Vhodná je také domluva s rodiči a případné spolufinancování, ale i toho by se nemělo zneužívat a mělo by jít o dohodu přijatelnou pro obě strany.