Zázračný nástroj pro negrafiky – Canva

Každý z nás potřebuje jednou za čas vytvořit alespoň jednoduchý grafický návrh – třeba pozvánku na dětskou oslavu, leták k sousedskému blešáku či přáníčko k jubileu. 

Jestli vám před očima naskočily vzpomínky na příšerné výtvory v programu Malování nebo dokonce obrázky splácané z automatických tvarů, kterými disponuje program Word, utěšme se, že doba rapidně pokročila a dnes již najdeme internet plný úžasných grafických nástrojů, které nemusíme kupovat, ani složitě instalovat a ihned jsou připraveny k použití.

 

barevne pastelky

 

Programů jako je Canva existuje celá řada a tento článek si neklade za cíl tvrdit, že je Canva nejlepší. Je jen opravdu rozšířená, z čehož můžete čerpat především výhody: internet je tak plný srozumitelných návodů, jak v ní pracovat, a stále přibývají další. Po vytvoření účtu se vám program automaticky přepne do češtiny, takže vás nezastaví ani neznalost angličtiny.

Základní verze Canvy je zdarma, ale i v takovém nastavení pohodlně zvládnete navrhnout jakýkoliv propagační materiál. A má to možná i výhodu: v bezplatné verzi máte na výběr pouze omezené fonty písma, barevná schémata, šablony, ilustrační obrázky a další prvky, což oceníte, pokud patříte mezi extrémně nerozhodné typy. 

 

V zapalu tvorby

 

Pokud ale zjistíte, že vás tvorba v programu baví, případně potřebujete grafické materiály tvořit častěji pro svou práci, určitě doporučujeme přejít na placenou verzi. Předplatné Canvy stojí cca 120 dolarů na rok, takže si můžete snadno spočítat, jestli se vám taková investice vyplatí. 

Nabídka přednastavených šablon zajistí, že váš výsledný návrh bude moderní a vkusný a přitom opravdu rychle hotový. Pokud zjistíte, že máte čas i chuť si se svým produktem vyhrát, začnete měněním barev, nahrazováním použitých tvarů, vkládáním obrázků… Takhle můžete již po několika pokusech zjistit, že ve vás dříme opravdový grafik, a od příště už budete otevírat pouze prázdnou šablonu a vše si vytvoříte podle svého gusta od A do Z.

Začít s Canvou můžete ihned návštěvou webu Canva.com!