Žena v roli hosta: tohle ano, tohle už ne! Jak se má chovat správný host?

Všechno má svá pravidla, dokonce i to, jak být správný host v jiné domácnosti. Co byste měli dělat a čeho se naopak vyvarovat? Známe pravidla.

večeře

Dohodli jste si čas? Dodržte ho, pokud možno

Samozřejmě jsou výjimky. Ne vždy je možné dorazit na minutu přesně, ale i tak je dobré zavolat, dát vědět, že se zpozdíte, nebo že naopak potřebujete přijít (o rozumnou dobu) dříve – to se ale vůbec nedoporučuje. Rozhodně byste měli přijít o přibližně pět minut později. Do čtvrt hodiny je to tolerovatelné, ale pokud se zpozdíte o více než čtvrthodinu, dejte vědět, a to nejpozději do pěti minut po původně domluveném termínu. Můžete se zpozdit v práci, může být zácpa na silnici, může vás zdržet osobní problém. Když o tom ale dáte vědět, je všechno v pořádku.

postel

Jdete na návštěvu k rodině? Přineste dárky pro všechny

Častou chybou je, že lidé přinesou dárek jenom pro toho člena rodiny, který je pozval. Lahvinku pro pána domu případně víno pro paní domu nebo květiny. Zvlášť pokud jdete k rodině, která má děti, měli byste donést dáreček i pro ně. Stačí drobnost nebo malá sladkost, děti si tím nakloníte na svou stranu, takže budou příjemnější.

Pomozte v domácnosti

Jistě vám hostitelé připravili výborné jídlo, posezení, program, vybrali druh zábavy a jistě se dobře bavíte. Je drzé otevřít jejich lednici, ale nádobí sklidit můžete. Pomoci je naskládat do myčky, nebo pomoci připravit občerstvení na večer, případně se postarat o děti. Nabídněte svou pomoc, ačkoli hostitelé nejspíš odmítnou, jistě je lepší se nabídnout, než třeba jenom sedět na místě a nedělat nic.

nádobí

Uklízejte po sobě

Pokud se sprchujete a myjete si vlasy, umyjte po sobě vanu od vašich vlasů, nebo umyvadlo od zbytků zubní pasty. Pokud přespáváte, nezapomeňte po sobě ustlat postel, své oblečení držet poskládané na jedné hromádce, ne ho rozházet po celém pokoji pro hosty.