„Americká“ dobrá rada

Dnes už na rozdíl od dob minulých, od dob, kdy jsme ještě žili v zemi obehnané neproniknutelnou železnou oponou, hodnotíme svět daleko realističtěji, než tehdy. Dnes už dokážeme rozeznat, co z toho, co k nám ze světa přichází, je dobrá věc a co pouhé pozlátko, ne-li přímo něco odporného.
dva klíče s přívěškem
Za „minula“ u nás vesměs platilo, že to, co bylo západní, dost možná zejména americké, bylo dokonalé. A je pravdou, že tomu tak vesměs i bylo, aspoň ve srovnání s tím, co měli k dispozici ti, kdo byli odkázáni výhradně na vnitřní trh.
A tím, co jsme Američanům záviděli opravdu hodně, byly jejich peníze. Peníze, jež se daly uplatnit na celém světě a jež měly přímo magickou přitažlivost. Pro ty, kdo chtěli někam vycestovat, pro ty, kdo chtěli nakupovat v Tuzexu, pro ty, kdo chtěli… Zkrátka pro všechny, kdo chtěli mít něco lepšího, něco extra.
plochá kalkulačka
Dnes už není onen punc amerických peněz dávno tím, čím býval. Ale přesto jsou pro mnohé z nás dosud tím nejlepším řešením peníze sice české, ale přesto tak jaksi americké.
Čímž mám na mysli americkou hypotéku .
Jedná se o i u nás nabízený finanční produkt, jenž má ve srovnání s úvěrovými nabídkami významných bank nejednu přednost. Pokud si člověk touto formou hodlá půjčit peníze, může hodit za hlavu starosti s prokazováním svých příjmů, respektive s nějakým tím záznamem v registrech. Protože stačí zaručit se poskytovateli takových peněz nemovitostí a člověk má peníze rychle a snadno k dispozici. Může s nimi naložit dle svého uvážení a pak je podle smlouvy splácet. Žádný problém…
klíč od domu
Totiž jeden problém by tu být mohl. A to ve chvíli, kdy by člověk podlehl vábení oné hromady peněz a začal bláznivě utrácet za hlouposti. A následně neměl z čeho půjčené peníze splácet. Za což ale americká hypotéka nemůže, ta je v tom nevinně.
A tak i u ní stejně jako u všech jiných finančních produktů platí, že by člověk měl přemýšlet, než si ji pořídí. Ale pokud si ji pořídí s rozmyslem, může být tato tou nejlepší volbou. Jak třeba získat střechu nad hlavou, onu věc, která je nezbytná a která je rozumnou investicí, na níž snad ani nelze prodělat.