Jak zazimovat zahradu

Podzim je krásným ročním obdobím plným barev a proměn přírody. Zahrádkáři však v této době přemýšlí, jak naložit s trávníkem, záhony, stromy, skleníkem, event. zahradním bazénem, aby vše přežilo zimu pokud možno bez úhony.

hrábě na listí

Klasickou podzimní prací je hrabání listí. Proč je vlastně potřeba opadané listy z trávníku odstranit? Názory na nutnost odstraňování listí z trávníku se liší. Někdo zastává názor, že je to rostlinné hnojivo a není třeba se listů zbavovat. Obecně převládá názor, že listy jsou zdrojem plísní a cizopasníků a trávník potřebuje volně dýchat. Hráběmi zároveň se spadlým listím vyhrabeme i mech. Ideálním místem pro tento materiál je kompostér.

Trávník před příchodem mrazů nesekáme příliš nakrátko. Na závěr pohnojíme a konečně můžeme zazimovat i sekačku.
rosa na jablku

Záhon s jahodníkem přikryjeme chvojím nebo můžeme mezi jednotlivé rostlinky nacpat trávu, která zároveň bude pro jahodník hnojivem. Dá se přikrýt i netkanou textilií, která je pro tento účel speciálně určena.

Záhon s trvalkami ošetříme obdobně jako jahodník, místo trávy můžeme použít slámu.

Půdu kolem stromů prolijeme řádně vodou. Je-li třeba, opatříme stromky a okrasné dřeviny ochranou proti okusu zvěří.

Máme-li skalku, odstraníme určitě spadané listy a zakryjeme chvojím. Vlhko a chladno vadí skalce více než mráz.

 Záhony zryjeme a přidáme hnojivo, abychom zkvalitnili půdu.

Skleník … je třeba ho zcela vyprázdnit, odstranit plevel a zbytky rostlin. Pomocí zahradní hadice či tlakové myčky řádně umyjeme skla i konstrukci hlavně zevnitř. Zeminu prolijeme vodou a použijeme některou z doporučených dezinfekcí půdy.

Jsme-li šťastnými majiteli nadzemního bazénu, nastává nám práce s jeho přípravou na zimu. Pro bazén zapuštěný je jistější objednat specializovanou firmu, která ví přesně, jak který bazén zazimovat a nic nepodcení.

A teď už může mrznout a padat sníh. My máme hotovo a zahrádka bude na jaře připravena na další sezónu.