Jak bydlíme v České republice

V České republice je situace okolo bydlení hodně žalostná a výhledově nevypadá, že by se měla nějak výrazněji zlepšovat. Jak Češi bydlí a co pro toto bydlení musí udělat?

Výdělky českých občanů nestačí na pronájmy v České republice a už vůbec ne na dosažení hypotéky. Nejžalostnější situace je v Praze, kde je bydlení doopravdy nejdražší. V Praze jsou nejdražší nájmy i koupě bytů.

Největším problémem budou české příjmy. Průměrní čeští občané si stěží vydělají na podnájem malého bytu. Když poté máte ještě rodinu, máte co dělat, abyste se do Vašeho bytečku všichni naskládali.
Byt, bydlení, pokoj

Ti, co dosáhli na hypotéky dříve, mohou být šťastní. Platí hypoteční úvěr za hodně podobných podmínek, co si ho před lety brali a vědí, že jednou jim byt nebo dům zůstane, jejich děti budou dědit a hlavně celé další generace budou mít kde bydlet. V současnosti na hypotéku dosahují jen ti, kteří mají nadprůměrné příjmy a navíc mají nějakou finanční rezervu, do které mohou sáhnout, aby složili bance nějaký základ. Tito lidé dosáhnou na hypoteční úvěr.

Většina lidí ale na hypoteční úvěr, bohužel, nedosáhne, proto je nucena najít si bydlení v pronajatém bytě nebo domě. Rovnou říkáme, že ceny za podnájem/pronájem jsou často vyšší než měsíční splátka hypotéky. Je to smutné, protože peníze platíte někomu jinému, o byt se staráte, udržujete ho, ale nikdy nebude Váš.

Navíc ta nejistota, bydlíte si, ale majitel bytu Vás může vlastně kdykoliv požádat o vystěhování, takže vlastně nikdy nemáte jistotu, jak dlouho budete ve „svém“ bytě vlastně bydlet.
Dům, bydlení, klíče

Nejtěžší to mají mladé páry, které se touží sestěhovat, jejich finance ale nestačí na hypotéku, jak jsme již napsali, a bydlení na pronájem si mohou také jen horko těžko vybírat, protože nemají žádné úspory, aby zaplatili potřebné kauce a další výdaje okolo nového bydlení.

Poté je velice obtížná situace u vícečlenných rodin, kdy tyto rodiny bydlí kvůli financím v mnohem menším bydlení, než by doopravdy potřebovali.

Pokud máte vlastní bydlení, buďte za něj neskutečně šťastní a važte si ho. Pokud nemáte, doporučujeme od prvního okamžiku, kdy začnete vydělávat peníze, si spořit a šetřit, abyste si jednou mohli zažádat o hypoteční úvěr a investovali do vlastní nemovitosti.