Levná cesta k bydlení

Obzvláště starší domy na venkově, které byly postaveny jako součást hospodářských komplexů, mají velice štědře řešený půdní prostor, který se používá jako nepřehledné skladiště všeho, co překáží v obytných prostorách domu. Taková místa jsou zaprášená, plná pavučin a bez praktického využití.
jednoduchá půdní vestavba
A přitom stačí jen prostor vyklidit, vzít si pár světel a židli a na chvíli si na půdě sednout a zamyslet se, co by šlo s takovým prostorem udělat. A nápady přijdou samy. Prakticky jakákoliv půda, která má dostatečnou výšku, jde přestavět na bydlení, které může sloužit mladé rodině, která nemá příjmy na to, aby si mohla dovolit hypotéku, nebo se jednoduše zatím zadlužovat nechce.  Prostory se dají stejně dobře přestavět například na pokoje pro děti, které sdílely roky dětský pokoj společně, ale s dospíváním přišla i touha po soukromí.
Jedním z nejsnadnějších způsobů, jak rychle a zajímavě vykouzlit nové prostory, je použití dřeva. Je to krásný, trvanlivý materiál, který má velice dobré izolační vlastnosti a poradí si s ním každý šikovný kutil. Podlahy ze dřeva jsou navíc vhodné i pro podlahové topení, které je do takových prostor naprosto ideálním řešení.
V případě potřeby je dřevo dobře kombinovatelné i se sádrokartonem, takže stěny lze podle potřeby nakombinovat, pro optické prosvětlení a zvětšení prostor. Pokud jsou ve střeše malá okna, je potřeba je vyměnit za větší, protože právě denní světlo dokáže velice ovlivnit atmosféru.
Při instalaci oken je třeba vzít v potaz i to, že půdní bydlení je přes léto dost teplé a okna, která po otevření vytvoří mírný průvan, zvládnou teplotu v prostorách třeba za pomoci větráku rychle regulovat bez nutnosti klimatizace.
Trámy, které se na půdách vyskytují, se dají velice dobře zakomponovat do celkového vzhledu vzniklých prostor a využít je například k ukotvení houpaček nejen pro děti, nebo jako základ pro vytvoření zajímavého regálu či dekorace místnosti.
starý dům s podkrovním prostorem
Díky ochranným nátěrům se i starší dřevo dá velice dobře uchovat po mnoho let, a navíc je právě starý vzhled trámů dnes velice žádaným doplňkem bydlení.
Pokud je půda hodně vysoká, což není až tak vzácné, jde výborně pracovat i s se stupňovitými pokoji, případně s vytvořením dalšího patra v části půdy, například jako prostor na spaní.
Každý půdní prostor má pro bydlení veliký potenciál a pro tvořivé lidi s fantazií je to možnost, jak si poměrně snadno obstarat bydlení dle svých představ.