Magie vzrostlých ovocných stromů na našich zahradách

Meruňky

Jeden z nejcennějších druhů ovoce, jaké můžete na vlastním pozemku vypěstovat. Meruňky bývají náchylné na prudké změny klimatu, sluneční svit a především drsné zacházení. Svědčí jim spíše prosluněný terén, potřebují dostatek přímého slunečního záření a vyhovuje jim, když jsou chráněny před prudkým větrem. Některé odrůdy však bývají odolnější a lze je sázet i v mírných mrazech do směsi běžné zeminy s pískem nebo popelem.
meruňky na větvi
Plody jsou nesmírně chutné a šťavnaté a lze z nich vyrábět i džem nebo kompoty. Zejména v zimních měsících oceníte přednosti domácího džemu, zvláště pokud jej porovnáte s těmi průmyslově vyráběnými. Svým obsahem nutričních látek jsou právě meruňky považovány za královské ovoce a jen málokteré se jim může vyrovnat.

 Jablka

Moudří lidé vám mohou prozradit mnohá tajemství, která zkvalitní váš život. Jedním z nich může být zajímavý poznatek, jak důležité je konzumovat ovoce a zeleninu z našeho klimatického pásma. Není tedy vůbec s podivem, jak velký význam je přikládán zralému jablku. Žádnému vědeckému týmu se dosud nepodařilo nahradit „obyčejné“ kulaté jablíčko pilulkami s výtažky látek, které jablka obsahují. Je totiž známo, že tyto plody mají v sobě ukryto několik stovek navzájem působících složek, jež se dosud nikomu nepodařilo spolehlivě určit.
ořechy na stromě

Ořech

Vlašský ořech sice není ovocným stromem, ovšem jeho magie na zahrady patří. A to ze zcela zjevných důvodů. Možná jste byli svědky v 90. letech, kdy se lidé na svých zahradách houfně zbavovali ovocných stromů a jedním z těch, které padly jako první za oběť, byl právě ořešák. Jeho plody mají tvrdou skořápku, plody si jednoduše nemůžete vsunout do úst, jsou velmi malé, někomu dokonce vůbec nechutnají, a než se vylouskají ze skořápek, musíte vynaložit spoustu námahy. Nehledě na množství spadaného listí na podzim. Kam s ním? Spalováním obtěžujete sousedy a těch třicet pytlů s listím musíte někam odvézt a na kompost se nehodí. Kdyby si však lidé byli vědomi, jakou vzácnost na zahradě mají, chovali by se k ořešáku s mnohem větší úctou.
veverka s ořechem
Vlašské ořechy mají optimální poměr zdravých tuků mastných kyselin omega 3 a omega 6 a právě omega 3 jsou v našem klimatickém pásmu ve stravě člověka stále velmi deficitní. Stačí v průběhu týdne sníst alespoň 30 ořechů a máte v nich dostatečnou zásobárnu zdravých tuků. Nehledě na vitamíny skupiny B, železo, hořčík, vápník, draslík, zinek, selen a spoustu další cenných živin. Ořechy jsou velice důležitým prostředkem v boji proti civilizačním chorobám, zejména srdečně cévním nemocem, a v zápase s rakovinou.