Jak bydlí Češi

Toužíte bydlet ve vlastním domě se zahradou poblíž přírody? Dle průzkumů patříte mezi dvě třetiny lidi, kteří po něčem podobném prahnou. Ale realita bývá jiná. Což realitní byznys rozšiřuje o poptávku po bytech s předzahrádkami či chatami s možností přestavby na trvale obyvatelné objekty.

Společnost Ekonomické stavby oslovila tisícovku respondentů z otázkou, jak by měl podle nich vypadat dům snů? Mezi nejčastější odpovědi uvádějí úsporné vytápění a dispoziční rozmístění nad 3+1.
moderní nízkoenergetický dům
V podrobnějším rozboru uvádějí

  • 98% touží po osobním vlastnictví nemovitosti
  • 49% tvoří atraktivní lokalita
  • 65% vyžaduje lokalitu poblíž přírody
  • 27% zajímají sousedské vztahy
  • 34% zmiňují dojezdový čas do práce
  • 34% si přeje bydlení o velikosti 4+1, 2+1 a nižší si přálo jen 9% dotázaných
  • Rodinný dům je uváděn z důvodů soukromí u 56% a kvůli zahradě u 36%

výstavba panelových domů
Pro dům navrženým architektem se vyslovili dvě třetiny. Interiér by v nadpoloviční většině měl byt navrhován svépomocí. Uvádějí zájemci o bydlení v domě i bytech.
Ve skutečnosti jsou ovšem finanční možnosti dotázaných méně optimistické. Takřka tři čtvrtiny si nemůže dovolit platit za bydlení více než deset tisíc korun měsíčně. To je důvod proč vlastní rodinný dům jen 27% Čechů. V tuzemsku žije jen 39% v partnerském vztahu, bydlení z rodiči tvoří 16%, a single je pouze 8%. 
Dle ředitele Ekonomických staveb z průzkumu vyplívá, že lidé spokojeni se svým bydlením méně propadají depresím a stresu a mají i lepší vztahy se svými partnery a rodinou. Z čehož lze usuzovat, že dobré bydlení přímo souvisí s životním štěstím.

Volba bydlení
Ti, kteří nemají kvůli zaměstnání moc času nebo jsou méně zruční či jen pohodlní by mněli volit raději byt z předzahrádkou. V nabídkách realitek můžeme narazit i na byty s předzahrádkou několika set metrů čtverečních. Zde je pak snadné si pořídit grilovací zázemí, malou zahrádku nebo bazén pro letní období.