Fontány a kašny

Máte rádi fontány, kašny či vodotrysky? Voda proudící tryskami do různých výšek, v různém směru. Na každém náměstí se kdysi stavěly kašny z praktického důvodu. Byl to zdroj pitné vody. Jen minimálně to byly obyčejné pumpy, většinou město nechalo zhotovit krásnou kašnu, která se stala ozdobou náměstí. Nejkrásnější starobylé kašny najdeme v Římě. Za všechny jmenujme fontánu di Trevi. Fontány nebo kašny tam jsou na každém náměstí, neřkuli na každém rohu a ve všech je stále pitná voda. V Římě rozhodně neumřete žízní. Moderní fontány bývají naprogramované a voda nám před očima přímo tancuje, často i s hudebním podkladem a barevnými efekty. Nejmodernější fontány najdeme dnes asi v Dubaji, kde je momentálně i největší fontána na světě.

fontána

I Praha má své kašny, ale i fontánu. Křižíkovou fontánu, u které se konají světelné a zvukové show. Letos se opět otevírá, a dokonce bude mít v rámci programu i létající světelné drony. Mnoho kašen bývá krásně nasvíceno podvodními světly, které tím vytvoří kouzelná fotogenická místa, která jsou cílem všech turistů, kteří do města zavítají.

Na vaší zahradě si pravděpodobně nepořídíte počítačem řízenou osvětlenou fontánu nebo kašnu. Co si ale pořídit můžete je nasvícený bazén. Stačí vám k tomu kontrolní skříň světel https://www.chlorito.cz/kontrolni-skrin-svetel-3model a naprogramujete si čas, barvy a můžete se skutečně vyřádit, aby vám sousedi záviděli.

fontána

Podvodních světel se netřeba bát. Necháte-li si je naistalovat odborníkem, budou splňovat veškeré bezpečnostní normy a předpisy. Jen se nikdy nepouštějte do jejich montáže sami a jakoukoliv závadu nebo poruchu okamžitě řešte s elektrikářem. Až půjdete někdy svým městem, zkuste se porozhlédnout po náměstí a určitě kašnu najdete. Možná v ní nebude voda, ale mnohem pravděpodobnější je, že v ní poteče voda a půjdete-li tam v noci, bude určitě i krásně osvětlená.