Dlažba z kamene může dotvořit i rustikální styl


Pamatujete se na film „Slunce seno a pár facek“ z roku 1989? V něm se objeví scéna, kdy paní Valérie Kaplanová pečlivě uschovává pod poduškou několik oblázků, a je za to chuděra perzekuována. Kameny však nesbírala jen paní Kaplanová, je to docela rozšířená záliba mineralogů a sběratelů polodrahokamů, ale i lidí, kteří rádi nakupují kameny například na tržnicích před vánočními svátky.

kámen Porfyr

Kámen Porfyr Albiano Stone expert je přírodní materiál, který má něco do sebe. Láká nás svým vzhledem, svou hmotností, tvarovou stabilitou a schopností pohlcovat teplo. Kameny máme rádi na zahradě jako dekoraci, pokládáme je do trávníku jako chodníčky, vytváříme z nich dlažbu a obklady v interiéru, anebo s nimi obkládáme domovní fasádu. Ačkoli se nedávno objevil na trhu umělý kámen, který se snaží prorazit podobně, jako dřevotřískové desky mezi dřevěným masivem, nemá šanci se s tím přírodním nerostem jakkoli srovnávat.

barevné kameny

Kámen jako připomínka venkovského života

Rustikál je moderní styl, který napodobuje selská stavení z doby před několika sty lety. Tehdy lidé vytvářeli nábytek a další bytové doplňky, nářadí a pomůcky ze dřeva, z kovu a z kamene, neboť to byly nejdostupnější a přirozené materiály. Dnes se k nim mnozí lidé navrací, aby byli blíže přírodě, a aby také byli obklopeni výrobky trvanlivými, pevnými a robustními. Co naplat, dřevotříska, vinyl a laminát začínají ustupovat do pozadí a více si ceníme právě toho, co je nám nejpřirozenější. A kamenná dlažba či obklad v tom hrají významnou roli.

Chcete-li i vy podpořit rustikální styl, kamenná dlažba se k tomu báječně hodí. Velmi dobře se udržuje v čistotě, nevadí ji i trochu hrubší zacházení a nepoškodí se ani při pádu těžších předmětů na podlahu. Dlažba z kamene také příjemně hřeje od nohou, využijete-li ji jako krycí vrstvu u vytápění v podlaze. Podlahové topení poskytuje mnohem větší komfort, než klasické radiátory, z nichž teplo stoupá vzhůru ke stropu a dolní část místnosti zůstává chladnější.