Dýně nejen pro zdraví

Tykev obecná (Cucurbita pepo), jak zní správný název, patří mez nejstarší dochované plodiny. Protože je obrovské množství druhů, podívejme se jen na tři hlavní.

·        varieta giromontiina
·        varieta patissonina
·        varieta oleifera

Sklizená dýně
Giromontiina– sem patří hlavně cukety. Ty nevznikly v Americe, ale byly šlechtěny, a to v Evropě. Konkrétně v Itálii. Množství látek příznivých pro naše zdraví by zabralo spoustu místa. Takže pomyslete třeba jen na ty, které s cuketou budete konzumovat, například česnek v „cukeťácích“, tedy obdobou „bramboráků“.
Patisonianapovídá už svým názvem oč jde, ano jsou to patisony. Zde tvar a barva může být skutečně různorodá. Většinou je to takový ten disk, s různě tvarovaným okrajem. Několik jich slouží jen jako okrasa. Prospěšné jsou zdraví jak tepelně upravené, tak i v syrovém stavu. Nejlepší jsou asi naložené stejně, nebo hodně podobně jako okurky.
Oleiferaje dýně olejná, která má další odrůdy, které zde nemá význam jmenovat. Dužina se většinou na rozdíl od ostatních nekonzumuje, ale využívají se jen semena, a to na olej. Ten pak je bohatý na aminokyseliny, nenasycené mastné kyseliny a spoustu prvků, jako například hořčík, vápník, zinek a železo. Lze z něj dělat vlasové zábaly, je dobrý na krevní oběh a působí příznivě na trávicí trakt.
Zátiší s patisony
Dýně jako takováse dá vařit, péct, smažit, zavařovat, zapékat, a cokoli co vás napadne. Je totiž nízkokalorická a lehce stravitelná, protože ji tvoří až 90 % vody. Konzumace dýní působí příznivě na činnost slinivky, ledvin a srdce. A má spoustu a spoustu dalších užitečných vlastností.
A nezapomeňte dýni „kuchat“ opatrně, a nepoškodit vrchní obal. Proč? Zeptejte se vašich vnoučat, nebo jste-li mladší vašich dětí. A připomeňte jim, že zanedlouho zde bude americký svátek Halooween. Věřte, že oni již budou moc dobře vědět co si vašim dárkem počít.