Kdo vám postaví na Ostravsku betonový plot


Nabídla vám stavební firma, že postaví betonový plot v Ostravě na klíč, ale vy se k tomuto kroku zdráháte uchýlit, a raději volíte cestu svépomocné akce? Proč ne, ale měli byste znát do detailů to, co vás čeká, a na co se musíte připravit.

cihlová zeď

Betonový plot je stavebnice – o betonových plotech se často lidé zmiňují v souvislosti se stavebnicí. Je to prý podobné, jako když si děti rozbalí krabici s dřevěnými kostičkami a staví dům. Jenže kostičky ze dřeva váží pár gramů, zatímco každá z desek téměř metrák. Desky musíte navíc zvedat do výšky přes dva metry, abyste je zasunuli do drážek ve sloupcích, a to není legrace. Proto se vyplatí zauvažovat o stavbě na klíč vzhledem k tomu, že profesionálové mají k dispozici mobilní jeřáb nebo alespoň elektrický zvedák.

rostliny na zdi

Vykopat jámy – znáte skladbu od hudební skupiny „Buty“, ve které jistý „František Dobrota“ kopal jámy a sázel topoly? Jestliže šlo o výsadbu dřevin na hrázi rybníka, kde bylo těch stromů řekněme osm nebo devět, byla to práce na celé odpoledne, a možná i na celý víkend. A byla-li zemina v podobě klasické ornice, výkopové práce zvládl jediný člověk i bez cizí pomoci. Jenže co když stavíte betonové oplocení podél celé parcely, a těch jam je tam čtyřicet nebo padesát? A namísto ornice tu narazíte na kameny a tuhý jíl? Bude to dřina skoro na celý měsíc, a pokud na ni nejste zvyklí, odrazí se to i na vašem zdraví.

Materiál na stavbu – velký problém může být už i samotný příjezd nákladního auta se stavebním materiálem. Přiveze vám desky a sloupky složené na paletách, každá z nich váží něco přes tunu, a holýma rukama je na váš pozemek nedopravíte. Pokud nebude řidič ochotný za úplatu odvážet palety ručním vozíkem na váš pozemek, což je spíše pravděpodobné, musíte si někde sehnat vysokozdvižný vozík i s obsluhou, a to rozhodně nebude za pár korun.