Nový způsob léčby ve stomatologii – zubní čepy

Zuby jsou jedny z prvních věcí, kterých si na ostatních všímáme. Zároveň je to jedna z minorit našeho těla, která se neumí zaléčit a vyhojit sama. Problémy se zubními kanálky jsou velice bolestivé. Je mnoho způsobů, jak zubní kanálky léčit? Léčba pomocí čepů je na vzestupu. Jak to funguje?

úsměv

Způsoby léčení kořenových kanálků pomocí čepů https://clinicplus.cz/zpusoby-leceni-korenovych-kanalku-pomoci-cepu/ jejich cílem je léčba širokých, rozšiřujících se nebo atypických kořenových kanálků je být praktický, levný efektivní. Velký důraz se klade na udržení zdravé části zubu a co nejmenší škody na něm pomocí minimálního použití zubařského cementu, který má špatné technologické vlastnosti. V roce 2011 vznikly nové léčebné metody s čepy, které můžeme rozdělit do 5 skupin.

zubař

  1. Anatomický čep

Jedná se o techniku nepřímého umístění čepu. Hybridní kompozit, který je předtvarován, na průmyslově vytvořeném zubním čepu. Jakmile se v zubní ordinaci dokončí ošetření zubního kanálku, vloží se do něj čep s kompozitem, který vyplní jeho tvar. Po vytvrdnutí kompozitu se čep oparně vyjme a očistí.

  1. Oválný

Oválné čepy vytlačují více hmoty navíc, což umožňuje lepší přizpůsobení. Zvětšila se i odolnost vůči lomu. Jedná se o obdobně pohodlné řešení jako u anatomického čepu.

  1. Čepy tvarované na míru

Jedná se o alternativu průmyslově vyráběných čepů. Jako materiál je používán polyethylen nebo skleněná vlákna, které zaručují dostatečnou mechanickou kompatibilitu a zároveň vysokou životnost. Mají menší mikro propustnost ve srovnání s kovovými čepy. Jsou ještě rezistentnější vůči praskání než oválné čepy.

  1. Doplňkové čepy

Přidání podpory ke kompozitu se zlepšují mechanické vlastnosti. Povrchové zanechání vláken na povrchu vede k estetickým problémům. Nevýhody bývají subjektivní – pro lékaře je horší manipulace s nimi.

  1. Pomocné čepy

Používají se v nepravidelně tvarovaném kanálku nebo v rozšiřujícím se kanálku. Napomáhají delší životnosti a lepší přilnavosti.